ODGOVOR NOVINARA CIN-CG DIREKTORU "E-GAMBLINGA: Koliko vaše greške koštaju državu?

Dec 8, 2015

Formalni direktor E-Gamblinga Endre Kodolanji priznaje da je ta kompanija “napravila greške”, ne precizirajući kakve i koliko su koštale građane Crne Gore.
Kodolanji kaže i da je ta kompanija obezbjeđivala posao za lokalno stanovništvo, ali ne pojašnjava da li  misli na penzionere koji su tek nakon našeg pisanja saznali da su izvršni direktori firmi koje su nezakonito pribavile licencu za klađenje.
Umjesto da objasni na osnovu kojeg zakona je njegova firma izdavala licence za klađenje i time preuzela ulogu Uprave za igre na sreću, Kodolanji optužuje “Vijesti”, konkurentske firme i dio državnih organa da vode organizovanu kampanju protiv E-Gamblinga.
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN-CG), kao ni “Vijesti”, nikada nije tvrdio da je E-Gambling organizovana kriminalna grupa, već da je  poslovanje te firme  predmet istrage Specijalnog državnog tužilaštva za organizovani kriminal i korupciju.
Nakon informacije da je Udruženje “Montenegro bet” podnijelo prijavu protiv E-Gamblinga Upravi za igre na sreću i da je u saznanju da ta kompanija priređuje igre na sreću na još 23 sajta koji se ne nalaze na spisku iz ugovora za licencu, CIN- CG je počeo istraživanje zasnovano na činjenicama. Svu dokumentaciju novinari su pribavili legitimno,  po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, od nadležnih državnih organa - Poreske uprave, Uprave za igre na sreću i Uprave za inspekcijske poslove...
Kodolanji ne govori istinu kada kaže da novinari nikada nijesu kontaktirali drugu stranu - kompaniju na čijem je čelu. Novinari CIN-CG su prije objavljivanja prvog teksta pozvali telefonom izvršnog direktora osnivačke of šor firme “Royal International Limited” Milovana Maksimovića koji je negirao da stoji iza E-Gamblinga, iako je samo nekoliko dana kasnije, 29. septembra, prisustvovao inspekcijskom nadzoru u toj firmi, “kao ovlašćeno lice”.
Maksimović nije odgovorio ni na pitanja CIN-CG poslata 3. decembra, iako je u sms poruci napisao da će moći da odgovori “narednih par dana”.
Novinari CIN-CG tražili su vas i na adresi Moskovska 65 u Podgorici, gdje ne postoji natpis sa imenom vaše firme.
Izjavu od kompanije nije bilo moguće dobiti ni na adresi Njegoševa 97 na Cetinju, jer tu ne postoji nikakav automat klub vaše kompanije, što su utvrdili i inspektori za igre na sreću. Fiktivne adrese imaju i firme kojima ste iznajmljivali licence, što su takođe utvrdili inspektori, ali i pojedini direktori kompanija koji tvrde da ste im upravo vi obezbjeđivali boravišne dozvole.
Umjesto da  prizna da je firma prekršila Zakon o igrama na sreću, Kodolanji na svom Fejsbuk profilu objavljuje karikature kojima pokušava da ismijava novinare CIN-CG i “Vijesti” i poredi ih sa vješticama i tračarama. Kodolanji duguje i objašnjenje  građanima i pravosudnim organima  koji istražuju slučaj da li su firme “Seabet” i “Hungarian business partners” u kojima je takođe izvršni direktor, ali i “Rummy party” u kojoj je osnivač, platile državi licencu za internet klađenje.
S obzirom da ste formalni direktor E-Gamblinga, da li ste sami sebi (umjesto državi) godišnje plaćali “licencu” po cijeni od 25.000 eura po koliko ih E-Gambling “prodaje”?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *