DA LI SE ZLOUPOTREBLJAVAJU PRIPRAVNOSTI U CRNOGORSKIM SUDOVIMA: Sudije primale dodatno i hiljade eura, a obračun sumnjiv

May 17, 2025

Prema analizi CIN-CG za 2024. godinu, nekoliko sudija ima više sati pripravnosti, nego što bilo moguće, iz Sudskog  savjeta tvrde da se radi o “tehničkoj omašci”, a za ovu svrhu isplaćeno preko pola miliona eura

Maja Boričić

Za pripravnosti i dežurstva u crnogorskim sudovima je, samo za prošlu godinu, dato oko 730.000 eura, od čega je tri četvrtine dato za pripravnosti- 530.000 eura. Nekoliko sudija je tokom 2024.godine imalo više sati pripravnosti, nego što taj mjesec ima ukupno sati, kad se oduzme radno vrijeme.

To su informacije do koji je Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN- CG) došao analizirajući dokumentaciju dobijenu slobodnim pristupom informacijama od Sudskog savjeta (SS).

Pripravnost u sudovima obuhvata period van radnog vremena, kada sudije krivičari određeni za to mogu očekivati da se vrate na posao, u hitnim situacijama. Za ovo su plaćeni dodatno i znatno im može povećati primanja.

Predsjednici sudova prave raspored koliko će ko biti pripravan svakog mjeseca, a isplate za tu radnu obavezu odobrava Sudski savjet (SS). Ne postoji pravilnik po kojima se vrši organizacija pripravnosti u sudovima, pa je ovo ostavljeno na volju predsjednicima sudova.

Predsjednica Osnovnog suda u Plavu Mirjana Knežević, u septembru 2024, bila je pripravna 554 sata, prema rješenju SS, a taj mjesec je imao za to moguća svega 552 sata. Ona nije odgovorila na pitanja CIN-CG, kako je do ove računice došlo. 

Knežević je inače svakog mjeseca prethodne godine bila “pripravna” preko 500 sati, a u tom sudu prošle godine nije bilo nijedno dežurstvo. Osim nje, svakog mjeseca je u plavskom sudu bio pripravan makar još jedan sudija.

Predsjednik suda u Rožajama Mirsad Mujević, u februaru prošle godine, prema rješenju SS, bio pripravan 575 sati i dežurao sat vremena. Bio je angažovan za ove poslove preko pedeset sati više, od mogućih 528 sati. Sudski savjet je donio dva rješenja za tog sudiju u tom mjesecu. U prvom mu je odobrio sve ove sate, a u drugom rješenju, došlo je do promjene, pa je konstatovano da je bio pripravan 522 sata i da je imao šest sati dežurstva, što je maksimalan broj sati za ove poslove za februar 2024. 

Mujević je, u razgovoru za CIN-CG, rekao da se radi o grešci SS, da je u februaru bio pripravan 522 sata, a da je u martu imao 575 sati pripravnosti.

Ovaj sudija je, za razliku od svoje koleginice iz Plava, ipak svakog mjeseca imao određene sate dežurstva, a i radio je većinu prošle godine kao jedini sudija u tom sudu.

I bivšem predsjedniku suda na Cetinju Branislavu Lekoviću, odnedavno sudiji Višeg suda, je u maju prošle godine, odobreno 622 sata pripravnosti i dva sata dežurstva, a taj mjesec imao je ukupno 608 sati. 

Leković, u razgovoru za CIN-CG objašnjava da radi o nenamjernoj grešci računovodstva suda na Cetinju. 

“Računovodstvu suda sam dostavio raspored pripravnosti/dežurstva od 30.04.2024.godine, sa naznačenim periodom pripravnosti počev od 01.05 do 31.05.2024.godine“, pojašnjava on.

Greškom je, navodi sudija Leković,  računovodstvo suda obračunalo i posljednji dan aprila.

„Navedeno je ukazano računovodstvu suda radi korekcije obračuna”, naveo je sudija Leković za CIN-CG.

On je gotovo svakog mjeseca bio pripravan sve vrijeme, a pored njega je pripravno bilo još po troje, četvoro sudija po više stotina sati.

Prema imovinskim kartonima, njih troje je, tokom prošle godine, prijavljivalo mjesečnu platu od oko 2500 eura.

Iz Sudskog savjeta za CIN-CG tvrde da se u ova tri slučaja “očigledno radi o tehničkoj omašci u pisanju brojeva prilikom izrade velikog broja rješenja koja se izrađuju svakog mjeseca, te da ti primjeri predstavljaju rijetke izuzetke, a ne pravilo”. 

“Sekretarijat Sudskog savjeta će odmah pristupiti provjeri navedenih podataka i ispravljanju navedenih tehničkih grešaka, kao i otklanjanju svih eventualnih posljedica ukoliko su nastale”, navode iz SS.    

U Apelacionom sudu po 1000 sati pripravnosti mjesečno, nijedno dežurstvo

Interesantno je i da je u Apelacionom sudu, koji je žalbeni sud, svaki mjesec pripravno bilo po četiri ili pet sudija po više stotina sati, a nijesu imali nijedno dežurstvo. Tako je Apelacioni sud svakog mjeseca imao preko 1000 sati pripravnosti, osim u septembru, kada je bilo nešto manje- 896, a nijedan sat dežurstva, nijednog mjeseca u godini. 

U Osnovnom sudu u Kotoru takođe svakog mjeseca je pripravno bilo po desetak sudija i to po više stotina sati, a takođe nemaju nijedno dežurstvo.

I u većini ostalih sudova, bez obzira na veličinu suda, svakog mjeseca pripravno je bilo po više sudija po više stotina sati, neki i po cijeli mjesec, a da nije bilo dežurstava ili je bilo samo nekoliko desetina sati dežurstava. Predsjednici sudova u Baru, Bijelom Polju, Herceg Novom, Beranama i Nikšiću su gotovo svakog mjeseca bili pripravni cijeli mjesec, dok je, pored njih, bilo pripravno po više stotina sati i više drugih sudija tih sudova. U Višem sudu u Bijelom Polju je svakog mjeseca, više sudija bilo pripravno sve sate u tom mjesecu. 

Prekršajni sudovi, Osnovni i Viši sud u Podgorici nijesu imali sudije koji su bili pripravni cijeli mjesec, a ovo su sudovi koji imaju najviše predmeta u radu, a i najviše dežurstava tokom godine. 

Vrhovni sud jedini nije imao pripravnosti svakog mjeseca tokom prošle godine. Pripravnosti su prijavljivane u januaru, julu, avgustu i novembru, kada je pripravno bilo po više sudija,doduše nešto manje sati nego u ostalim sudovima,ali ni oni nijesu imali nijedno dežurstvo tokom prošle godine.

Iz Vrhovnog suda za CIN-CG tvrde da oni nijesu nadležni da govore o pripravnostima sudija u drugim sudovima, ali da se u praksi tog suda pripravnost određuje sudijama i službenicima koji postupaju u Krivičnom odjeljenju, radi postupanja u pritvorskim predmetima, koji su hitne prirode, u toku trajanja praznika, kao i godišnjeg odmora. 

“Sudije Vrhovnog suda su tokom prethodnih praznika ostvarile od 32 do 64 sata pripravnosti”, navode iz Vrhovnog suda, koji je krajem prošle godine dobio novu predsjednicu Valentinu Pavličić.

Krajem prošle godine dolazi do vidljivog smanjenja sati pripravnosti, pa tako u Osnovnom sudu u Herceg Novom po prvi put, u novembru i decembru, nije pripravno troje sudija sve sate u mjesecu, a i u većini ostalih sudova se smanjuje broj sati pripravnosti pojedinih sudija.

Postavlja se pitanje da li sudije zloupotrebljavaju ovo pravo, obzirom da ne postoje

jasna pravila po kojima se određuju ove pripravnosti, ali i eventualne manipulacije

u raspodjeli predmeta, ako je stalno više istih sudija pripravno.

Tea Gorjanc Prelević, foto: Luka Zeković

“Odgovor na ta pitanja treba da da pravosudna inspekcija Ministarstva pravde, koja je nadležna da vrši inspekcijski nadzor nad primjenom Sudskog poslovnika u dijelu sudske uprave”, ističe za CIN-CG direktorka Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc Prelević.

Ona pojašnjava da u sudsku upravu spada unutrašnji raspored poslova u sudu, za koji je nadležan predsjednik suda. 

“Prema Zakonu o sudovima, inspekcijski nadzor sprovodi ministar pravde u skladu sa godišnjim planom nadzora i povodom pritužbi i predstavki građana koje se odnose na poslove sudske uprave”, navodi Gorjanc Prelević.

Po Sudskom poslovniku, "predsjednik suda raspoređuje sudiju za istragu i službenike i namještenike koji će biti u pripravnosti da dođu u sud i određuje pripravnost i drugih sudija, službenika i namještenika radi vršenja poslova koji ne trpe odlaganje”.  

Direktorka HRA naglašava da nije propisano šta se smatra “poslovima koji ne trpe odlaganje”, ali u praksi su to poslovi sudije za istragu u krivičnom postupku i ostalih sudija vezani za razmatranje žalbi u tom postupku.
Ministar pravde, podsjeća, može da odredi i vanredni inspekcijski nadzor, na predlog predsjednika Vrhovnog suda, predsjednika neposredno višeg suda ili predsjednika Sudskog savjeta. 

“ Takva potreba, da pripravnost traje non-stop, treba da bude dokumentovana, u sudu se bilježe dodatni sati, postoji pisani trag o svemu, postoje zapisnici o vijećanju i sl, tako da pravosudna inspekcija može da provjeri da li je bilo osnova za sve te pripravnosti”, zaključuje direktorka HRA.

Iz Ministarstva pravde (MP) nijesu odgovorili na pitanja CIN-CG da li kontrolišu rad sudova u pogledu rasporeda pripravnosti sudija, da li postoji mogućnost manipulacije u raspodjeli predmeta, ako je stalno više istih sudija pripravno bez preciznih smjernica, te da li rade analize o tome kako trenutni sistem pripravnosti utiče na efikasnost sudova i pravnu sigurnost građana.

Više izvora iz pravosuđa su za CIN-CG potvrdili da su pojedine sudije ove pripravnosti očigledno vidjele kao izvor dodatnih prihoda, odnosno da prime i po platu više mjesečno, a da suštinski ne rade ništa.

Iznos koji će biti isplaćen za pripravnost obračunava se u zavisnosti od staža, koeficijenta, minulog rada, a recimo sudiji osnovnog suda, koji ima 24 godine radnog staža, 379 sati pripravnosti je oko 700 eura. Što znači da sudije koje su redom prijavljivale po preko 500 sati pripravnosti mjesečno su zaista mogli da uzmu gotovo duplu platu.

Članovi Sudskog savjeta
foto: sudovi.me

Sudski savjet sada radi smjernice, ali tvrdi da nema zloupotreba

Iz SS tvrde da se ne radi o zloupotrebama ili neefikasnosti, ali ipak trenutno rade na izradi smjernica.

“Sudski savjet aktivno radi na izradi Smjernica za sačinjavanje mjesečnog rasporeda pripravnosti i evidencije rada dužeg od punog radnog vremena, čije se usvajanje i objavljivanje očekuje u veoma kratkom predstojećem periodu”, ističu iz SS.  

Oni pojašnjavaju da je mjesečni raspored pripravnosti u nadležnosti predsjednika suda, a ne SS.

“Predsjednici sudova su odgovorni za pravilan i pravovremen rad suda i dužni su da na pravilan i zakonit način to učine. U prethodnom periodu je bilo sumnji da se to u određenom broju sudova radi nezakonito, ali je nakon što je SDT preispitalo takve sumnje došlo do odbačaja krivičnih prijava koje su bile podnijete, jer je utvrđeno da nije bilo nepravilnosti i nezakonitosti”, ističe se u odgovoru SS.

Međutim, ove krivične prijave se, prema saznanjima CIN-CG, odnose samo na Osnovni sud u Podgorici. Sudije parničari, koji inače primaju platu oko 1300 eura, podnijeli su krivične prijave sumnjajući u nezakonitosti, ali je tužilaštvo utvrdilo da je u tom sudu sve u redu.

Iz SS ocjenjuju da je jasno zašto situacije u kojoj pojedine sudije manjih sudova, samim tim što su jedine sudije u tom sudu imaju pripravnost tokom čitavog mjeseca, ili pripravnost dijele sa jednim ili dvoje kolega, može stvoriti percepciju neujednačenosti.

“Međutim, to nije posljedica bilo čije želje da pojedinci ostvare dodatnu finansijsku korist, već datost aktuelnog trenutka u organizacionoj mreži crnogorskih sudova i generalne nezainteresovanosti pravnika za sudijske funkcije, posebno one u manjim mjestima u Crnoj Gori”, naglašavaju iz SS.

CIN-CG je ranije pisao da su sudije posljednjih godina uzele milione eura na funkcionerske naknade i tužbe koje su podnosili, između ostalog, i za neisplaćene pripravnosti, a nedavno im je obećano i uvećanje zarade za 30 odsto.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *